Ne nje dhome hanim, pinim, pastroheshim, dhe kur na tregoj Mami qe eshte shtatzane friksoheshim se me qka do ta ushqenim beben!

Ne nje dhome hanim, pinim, pastroheshim, dhe kur na tregoj Mami qe eshte shtatzane friksoheshim se me qka do ta ushqenim beben! – Pershendetje miq dua ta qaj nje hall me ju po dua te mbetem anonime. Jam nje vajz 19 vjeqare por vuajtjet e mia gjat jetes me shtyren me pejekem me heret ndoshta si te isha nje 30 vjeqare .E dini qka do te thot te vuash ne moshen mete bukur ne moshen kur ti duhet te gjallerohesh te shijosh rinine tende esht nje vuajtje kur smund te japesh shpjegim .Un deri ne moshen 16 vjeqe kam qen mir si qdo femij por mbas ktij viti nuk me shkoi mbar asnje e gjitha gjithmon duke qar gjithmon duke perjetu diqka tre por e pikllushme .Gjithmon isha ajo vajza qe kishte gjitha notat e mira nuk dua lavderohem por isha shembullore por mbas ktij viti un rash ne msime rash ne mendime thella nuk mundesha te koncentrohesha duke qen ne at gjendje .E Dini pse? Sepse spari gjithmon njerzit mat tu te dashur duke te ber zullum duke te perqesh duke i par se si gezohen kur ata na benin keq neve e dini kush ishin kta njerz familja babit tim. Babit i thonin qdo gje edhe pse ky ishte ai qe beri gjithqka per ta por ne fund babin me nje fjal si te ishte nje qen e konsideronin pastaj mamit i thonin fjal te ndyra pastaj kurr ne, un dhe vllau nuk ditem se qka esht migja halla gjyshja nuk dinim me fjal sepse kurr nuk na afruan ngat. Nuk dua ta zgjas te behem e tepert por kur sheh prinderit te pa lumtur nuk mundesh te jesh as ti. Kur ne ishim ne gurbet ishte gjithqka nregull sepse donin paren ton por mami kur un isha ne moshen tre vjeqare prishi letrat dhe u kthye ne kosov pergjithmon se mendoi qe ne kosov do kaloj bukur siq ata flisnin pasi u kthyem gjithqka ndryshoi u hargjuan edhe ato para qe kishte mbledhur mami e babin e kthyen me forc nga gjermania .Pasi u kthyem vendosen qe duhet te ndahemi sepse nuk duan te rrin bashk, ne skishim te ardhura askund babi pa pun mami gjithashtut skishim per buk goje e keshtut vendosem te dalim ne dhom ne dhom hanim ,pinim ,pastroheshim ne nje dhom kryheshim gjitha nevojat tona sepse skishim nga tja banim dhe nje mrekulli mami ngeli shtatzen ishte gezim por jo edhe aq sepse prinderit e mi merakoseshin se me qka do ta ushqejm qka do ti dhurojm atij por mbasi prej allahut ata pranuan ta mbanin keshtut mami edhe pse shtatzan barte kove te polikollorit me uj ti vendoste lart ne dhom sepse skishim as banjo laheshim ne nje korit te vogel ehh jetaa keshtut i erdhi mamit qasti te linde edhe pse me veshtersi sepse nuk mundte te ushqej siq duhej por ajo dhe babi su dorzuan sepse kishin allahun mbi kok.Pasi lindi mami ni bebush me shum fat sepse si lindi vellu babi hyri ne pun iu kthye ni buzqeshje familjes ndoshta pak e zymt por ashtut ngadal forcoheshim .Babi hyri me nje furr punonte naten vinte diten sa sakrificen shkonte neper mal ne kemb se skishte para te shkonte me makin por ne at nat shkonte i vetem dhe keshtu saa u stabiluzuam pak babi hyri kredi te ndertonim sadopak nje kulem mbi koke te vogel por te kishim banjon dhomen .Keshtut filluam ne at cep kur ndertohej shtepia ka qen aher i lopeve me tulla siq ka qen ktyneher keshtut duke e renovuar e reegullam dhe u gzuam sepse pota krahsuar me ku ishim ishte lule per ne ishte pallat.Keshtut ne at shtepi e gjitha me sakrificen e mamit edhe babit babi ne pun mami punonte barabart me ata qe na ndihmonin reth shtepis barte mallter e shum gjerash burrash sepse skishte kush ti kryente pasi babi naten npun u dashte te flinte kur vinte sepse smunde te rrij zgjuar 24 or .un si 5 vjeqe shikojsha vllaun tim sado pak mundohesha tja largoja mamit nje gajle qe thojn ishte bebe un hiqja pampersin un e ushqeja un gjitha me dhimse mami pershkak ajo buken ajo me ju ndihmu se sksihte kush ata familja babit sdonin te ndegjojn per ne e keshtut u ndertu edhe shtepia hynem o sa gezim shum imadh keshtut ne at shtepi u shkollova une. Sot e 19 vite un jetoj ende ne at shtepi edhe pse osht e vjeter era myk osht e vogel por aq kemi mundsi edhe pse matrialisht jemi tash mir por per te ndertuar nje shtepi jo ekemi nis por dy kat ikemi kry me rrog te kosoves kulmi ka mbet inshallah allahu do edhe e ndertojm edhe at ne nuk dorzohemi pasi jemi te lidhur me allahun. E di sa kan sakrifikuar prinderit e mi per ne sdua tia kthej met keq per at merzitem keshtut edhe pse urrrita vllazeria babit ende na bejn zullum .Nje vlla i babit berii nje diqka shum te keqe kur erdhi ti thoshte babit duheshh te me ndihmosh deri sot ai nuk na nifte se egzistojm e kur erdhi i nevojetem atij erdhi ehhh askujt inshallah nuk i ndodh .Babi osht zemer mir tha qka te te ndihmoj qkaa paramendo tee mos i flas motres se madhe as femijeve te saj sepse kishin nje problem me te e babi nuk munde ta pranoi ket dhe keshtut tha nuk di qka keni ba ju atje por un as ty as motren smuj tju gjuj posht mos me shti mu ne ket rrjet keshtut nga inati ai mblodhi ter burrat e mahalles. Ka qen dy tri dit para bajrami kur ka ndodh kur erdhen ata si ushtar tek ne ne u habitem seq kishte ndodhur keshttut edhe ata krah me migjen babit qkas i thojshin e i than nese ti fol me motren tende ne sdo flasim asnje me ty e un nga merzija nisen duart te me behen grusht dhe me ra te fiket e keshtut pash veten ne spital e mjeku babit i kishte then nese edhe dy minuta nuk e kishi pru kjo do ishte paralizuar. Babi mami u merziten sepse te shohin femijen ne at gjendje so e leht por u merzita un rash ne depresion nuk doja te kthehesha ne vendin tim bajramin e prita te dajt nuk e prita me prind o sa merzi sot e asaj dite bajrami per mu me sjell shum merzi. Dajt mundoheshin te me qetsonin por un jo vetem qaja sepse merzitesha ti shohesh se si gjithat te pergatiturat e bajramit u prishen gjitha. Keshtut humba kontrollin ne gjithqka skisha motiv per jeten kshtut perfundova shkollen e mesme ne fb me erdhi nje djal ta pranoi e pranova fillova te shkruaj me te filluam u bem shok, shok te vertet flisim qeshnim deri mbas ni koh me propozoi te lidhesha me te por un thash ndegjo ti e di se qka un kam perjetuar ne ket jet nuk dua qe te lidhem me ty edhe te ndahem sepse edhe kjo mem ndodh une vetem te lenduem por ai jo tha sdua te ngutesh kur vi ne kosov folim me prinderit e tu dhe te mi un u gezova sepse kisha nevoj per dike qe me jep forc ne jet sepse isha tej mase e lodhur prej jetes eh keshtut u dashurova me te flisnimi qeshnim kalonim siq esht mese mir i dha kuptim pak jetes time qdo gje shkonte bukur deri sa nje dit un si qdo femer doja ta dija se a osht e vert hapa nje fb te rrem bera shok shoqe at por nuk me pranoi ai i shkrova me shkroi bera shok shoqe shoket e tij te ngusht dhe kur nje dit e shoh beri nje chek in ne kosov sepse ai ishte ne gurbet dhe une habitur si me genjeu mua lash nje jav ndoshta osht duke me ber befasi joo ishte genjeshter e tij keshtut kuptova qe nuk don te jet me mua i thash te me jap shpejgim nuk shkruante hiq e sot e asaj dite nuk me shkruan kur ka mabruar gjithqka edhe pse ne zemer mbetet . Keshtu miq ende kam per te treguar reth jetes time por sdi ado e lexoni kaq shum kam shenuar por ndoshta sa do pak do me kuptoni se sa shum jam duke vuajtur sepse nuk esht vetem nje gje qe te ben te vuash por ato mblidhen keshtut per bajram u merzita askush ne shtepi serdhi per te ber bajram me ne sa keq e e kshtut tlutem jepmani nje shpejgim pse po me ndodh kjo jam e derrmuar spo mundem me jam lodh vetem lot lot ne syt emi nuk po di te zgjohem nga ky mjerim askush nuk e kupton fati tim edhe pse ere un vuaj shum kaloni mir inshallah askend nuk e shoh keq!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *